Molla Fenari’nin Fatiha Tefsiri

Yazar: Şeyhülislâm Şemseddîn Muhammed B. Hamza El-Fenârî

Yayına Hazırlayan: Prof. Dr. Ali Akpınar

Sayfa: 189

ISBN: 978-9944-774-25-3

Ücretsiz İndir

Categories: Din, E-Kitap Tag:

Açıklama

Fatiha Sûresi, Kur’an’daki ilahî hazinelerin anahtarıdır. Yedi ayetten oluşur, her ayetini okuyana cehennemin yedi kapısı sırayla kapanır. Bir günde beş vakit namazda kırk defa okunmaktadır. Her rekâtta mutlaka tilavet edilmektedir. Mekke’de ve Medine’de iki defa nazil olması hasebiyle, değeri çok yücedir.

Somuncu Baba Hazretleri, Fatiha Suresinin manevî sırlarını Bursa Ulu Camii minberinde öyle açıklar ki, herkes hayran kalır. Yedi türlü tasavvufî yorumlarla yapılan tefsirle Fatiha Suresi ile ilgili Molla Fenârî’nin bir kısım müşkülleri halledilir.

Birinci tefsirini bütün cemaat anlar, ikinci tefsirini cemaatin bir kısmı anlar, üçüncü tefsirini ise anlayanlar pek az kimselerdir. Dördüncü ve sonraki yorumlarını ise pek anlayan olmaz. İşte Somuncu Baba Hazretlerinin kelamları birer gül demeti olarak Molla Fenârî Hazretleri tarafından bu kitabın satırlarına serpiştirilmiştir.

Osmanlı Devletinin ilk Şeyhü’l İslâmı Molla Fenârî Hazretlerinin “Aynü’l Âyân – Fatihâ Tefsiri” isimli eseri Prof. Dr. Ali Akpınar tarafından yayına hazırlanmış Nasihat Yayınları tarafından yeniden neşredilmiştir.

Eseri üst bölümdeki Ücretsiz İndir linkinden dijital olarak indirebilir veya aşağıdaki bölümden çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.