Muhabbet Gülleri

Yazar: Musa Tektaş

Sayfa: 393

ISBN: 975-97976-9-0

Ücretsiz İndir
Categories: E-Kitap, Edebiyat Tag:

Açıklama

Sevginin coşkun hâli olan muhabbet, iyiliğe gönül vermek, güzelliği istemektir. Allah(cc)’ın kulunu sevmesi, kulun da Allah(cc)’ı sevmesi muhabbetin eseridir. Muhabbetsiz hiçbir şey mümkün değildir. Sevgili Peygamberimiz(sav) de, muhabbetin zuhurudur.

Muhabbet-i ilahîyi her zerresiyle yaşayan ve hayatıyla asrına örnek olan, Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri, eserlerinde âşıkane terennümlerde bulunmuş, her satırı bu duygularla kaleme almıştır. Onun eserleri incelendiğinde; bir sevgi insanı, bir gönül sultanı olduğu görülmektedir. Gönül âyinesindeki ezeli muhabbet ile, insanlara hizmet etmeyi kendine prensip kabul etmiş, şefkat ve yardımda ahlâk numunesi, sevgili ceddi Hz. Muhammed (sav)’in yolunu takip etmiştir.

Muhabbet Gülleri” kitabı, Osman Hulûsi Efendi Hazretlerinin şiirlerindeki muhabbetî derinliği, ruhundaki nârinliği, kelâmının saçtığı huzur ve serinliği okuyucuya taşıyor. Gül, Sevgili Peygamberimizin remzidir. O’nu temsil eder. “Dîvan-ı Hulûsî-i Dârendevî“, beyit beyit gül nakışlıdır. Bu eser de okuyuculara Divan’dan gül demetleri sunuyor.

Eseri üst bölümdeki Ücretsiz İndir linkinden dijital olarak indirebilir veya aşağıdaki bölümden çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.