Mustafa Taki Efendi – Hayatı ve Makaleleri

Yazar: Dr. Fatih Çınar

Sayfa: 163

ISBN: 978-9944-774- 20-8

Ücretsiz İndir

Categories: E-Kitap, Tasavvuf Tag:

Açıklama

Tokatlı Mustafa Hakî Efendiden aldığı manevî terbiyeyi hayatına tatbik ederek örnek bir şahsiyet sergileyen Sivaslı Mustafa Takî Efendi, aynı zamanda İhramcızade İsmail Hakkı Efendi(ks) nin de saygı duyduğu önemli bir zat-ı muhteremdir. Sivas’tan bütün dünyaya maneviyat şuleleri saçan İhramcızade İsmail Hakkı Efendiyle olan manevî münasebetleri vesilesiyle iki büyük zatın birbirine olan kalbî rabıtası bu kopmaz zincirin halkaları olarak günümüze ulaşan silsilenin en müstesna unsurlarını oluşturmuştur.

Osmanlı topraklarında sıkıntılı dönemlerin yaşandığı bir devirde “İlmihali Siyasi ve İctimai” başlığıyla tertip ettiği “Kırk Hadis” adlı eserinde, birlik, beraberlik ve vatan savunmasının önemine işaret eden, sosyal konularda insanları uyaran, irşad eden bir tarzla konuları ele almıştır. Sivas Mebusu olarak I. TBMM’ye girmiş ve vatanperver bir maneviyat büyüğü olduğunu meclis konuşmalarında da göstermiştir.

Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu’nun teşvikleri ile araştırmacı yazar Dr. Fatih Çınar tarafından kaleme alınan eser Nasihat Yayınları’nca neşredilmiştir. Eserde Mustafa Taki Efendi‘nin hayatı ve çeşitli yayınlarda neşredilmiş makaleleri yer alıyor.

Eseri üst bölümdeki Ücretsiz İndir linkinden dijital olarak indirebilir veya aşağıdaki bölümden çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.