İmam-ı Rabbani – Dini ve Tasavvufi Görüşleri

Yazar: Prof. Dr. Kadir Özköse

Yazar: Prof. Dr. Abdullah Kahraman

Yazar: Prof. Dr. Necdet Tosun

Yazar: Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek

Sayfa: 416

ISBN: 978-9944-774-55-0

Ücretsiz İndir

Açıklama

Tasavvuf büyüklerinden herbiri ebü’l-vakt olarak içerisinde yaşadıkları toplumu hayra kanalize etmenin derdine düşmüşlerdir. İşte bu Hak dostlarından biri de İmâm-ı Rabbânî (k.s.)’dir. Hindistan coğrafyasında 16. asırda Müslüman toplumun ıslahına koyulmuş, İslâm toplumunda gerçekleşen dejenerasyonun önüne geçmiş, Müslümanların birey ve toplum olarak güç kazanmasına vesile olmuştur.

Bid’atlere karşı verdiği mücadele, şeriat hassasiyetine yaptığı vurgu, sağlam tasavvuf çizgisinin benimsenmesinde gösterdiği titizlik İmâm-ı Rabbânî’nin bariz özelliğidir. İmâm-ı Rabbânî hareketi; inanç, ibadet, muamelat ve ahlak boyutunda günümüz Müslümanları için tarihte yaşanmış ve başarılmış güzel bir örnektir. Tarihî şahsiyetlerimizi, rol modellerimizi, yüz akı gönül erlerimizi daha yakından tanıyarak sağlıklı din anlayışının benimsenmesine ışık tutmak böylesi bir çalışmanın temel hedefidir.

Prof. Dr. Kadir Özköse’nin editörlüğünde Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Prof. Dr. Necdet Tosun ve Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek tarafından kaleme alınan eser Nasihat Yayınları‘ndan neşredildi.

Eseri üst bölümdeki Ücretsiz İndir linkinden dijital olarak indirebilir veya aşağıdaki bölümden çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.